anbarlı yaylası
Ayder Yaylası

Ambarlı Yaylası

Doğu Karadeniz yaylaları, bölgenin en güzel köşeleridir. Tatil için bu bölgeye gelen turistler, mutlaka bu yaylalara gelip konaklamalıdırlar. Her ne kadar Ayder yaylası ve Uzungöl ön planda olsa da diğer yaylalarımız da en az onlar kadar güzeldir. Bu yaylalara ulaşımın kolay olması çok daha çabuk turizme açılmalarına yol açmıştır. Bundan dolayı da doğal olarak, bu yaylalar diğerlerine göre daha çok isim yapmışlardır.
Çamlıhemşin ve Hemşin bu iki ilçe, bu güzellikleri coğrafyalarında barındıran iki şanslı yerdir. Bu yazımızda daha çok Hemşin’lilerin gittiği Ambarlı Yaylası hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu yaylaya en kolay Kito üzeri çıkabilirsiniz. Kito da, Ambarlıda Çamlıhemşin sınırları içinde bulunan güzide yaylalarımızdır.
Ambarlı yaylası, çok büyük bir yayla değildir. 40 – 45 hanelik bir yayla evinden ibarettir. Yayla evleri bir arada bulunmamaktadır ve yaylacılar toplu halde, aynı dönemde yaylaya çıkıp, yine aynı şekilde toplu halde yayladan inmektedirler. Yaylanın Rakımı; 2510 metredir. Oldukça yüksek bir rakım sahip olan Ambarlı yaylamız, her ne kadar yayla olarak Hemşin’lilerin kullandığı bir yayla olsa da, konum itibariyle Çamlıhemşin’e bağlıdır.
Yaylada henüz elektrik bulunmamaktadır. Daha çok Kito yaylasına çıkan yaylacılar, kısa süreliğine bu yaylaya da çıkmaktadır. Ambarlı yaylasına çıkan biri mutlaka; üç gölleri ve balıklı göl bölgesini ziyaret etmelidirler. Tam bir doğa harikası olan üç güller; Taraklı, Sandıklı ve Kuzu gölleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest