Anzer_yaylası
D.Karadeniz Yaylaları

Anzer Yaylası

Vadi olarak Kaçkarların en ünlü yaylasıdır. Çünkü bu vadiden çıkan ballar devlet tarafında korumaya alınmıştır ve köylüler ballarını sadece Devlete satabilmektedirler. Kota dahilinde. Ülkemizin en kıymetli balı olarak kabul edilen Anzer’in yaylası da, balı kadar güzeldir.
Anzer Yaylasına Nasıl Gidilir?
Anzer yaylasına, en kolay İkizdere üzerinden gidebilirsiniz. Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı olan Anzer yaylasına arabayla rahatlıkla çıkabilirsiniz. Yaylada yetişen birbirinden değerli çiçekler, balının dokusuna da lezzet vermektedir. Yayla Aşağı Anzer ve Yukarı Anzer olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki kısımda da üretilen balların dünyaca ünlü olması sebebiyle, turistlerin yoğun ilgisini görür.
Anzer Tatili
Bölge 1991 yılında turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. Bunun en önemli nedenleri olarak, balını ve güzel doğasını söyleyebiliriz. Son yıllarda bu yaylamızda yapılan; yamaç paraşutu, trekking ve zirve tırmanışı sporları yaylanın turist sayısının daha çok artmasında önemli bir etken olmuştur. Bu yaylada doğada ruhunuzu dinlendirebileceğiniz gibi aynı zaman da adrenalini çok yüksek olan sporları da yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest