ayder yaylası
Ayder Yaylası

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin her bölgesinde birbirinden güzel doğa harikası manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Doğa denilince, Türkiye sınırları içinde en çok dikkat çeken bölge Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölümüdür. Kaçkarların ihtişamlı yüksekliği ve bitki örtüsü, gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Kaçkar sıra dağlarının en çok bilinen yayları da Ayder ve Uzungöl’dur… Biz bu yazımız da Ayder yaylası hakkında bilgiler vererek, bu yaylaya nasıl ulaşabiliriz, güzergahı konusunda bilgilendirme yapacağız.
Yayla tatilinin en tehlikeli yanı, güzergahı iyi bilmemekten kaynaklanır. Çünkü dağların aralarına ya da tepelerine saklanmış olan bu yaylaların yollarını bulmak hiçte kolay değildir. Ayder Yaylası da bu yaylalardan sadece bir tanesidir. Bu yaylanın en güzel yanı Çamlıhemşin ilçesine yakın olması münasebetiyle ulaşımı diğer yaylalara göre biraz daha kolaydır.
Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir? Öncelikle Doğu Karadeniz sahil yolunu takip ederek, Pazar – Ardeşen sınırına kadar gelmelisiniz. Pazar ilçesinin bittiği noktada Ardeşen başlar. Ardeşen de azcık ilerlediğiniz de Fırtına vadisi yol ayrımını görürsünüz. Burada yolun sol tarafından akan, uçsuz bucaksız Fırtına deresini göreceksiniz. Derenin kenarından yukarı, dağlara doğru giden bir yol görecekseniz. Zaten orada levhalarda Ayder, Çamlıhemşin yazılarını mutlaka görürsünüz. O yolu takip ederek önce Çamlıhemşin’e ulaşabilirsiniz. Çamlıhemşin ilçesinden çıktıktan az sonra, yol ikiye ayrılır, Ayder sol taraf, sağ taraf ise Çat, Zilkale yoludur. Siz sol taraftan yolunuza devam ederek, Ayder’e kadar devam edebilirsiniz.

Gelen Aramalarayder yayla yolu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest