ayder-yaylasi-trekking
Ayder Yaylası

Ayder Yaylasında Trekking

Trekking nedir? Günü birlik doğa gezisi olarak da adlandırılan Trekking, tempolu ve yorucu uzun yürüyüşlerdir. Doğa sporları içinde Trekking en hafif olanı olsa da, tatil için seçildiği zaman dinlenmekten çok, kondisyon tutmaya ve ter atmaya yarayan bir tatil şekli olarak karşımıza çıkmaktadır.
Ülkemizde Trekking içeren bir tatili en güzel şekliyle Karadeniz Bölgemizin, nadide yaylalarından biri olan Ayder yaylasında yaşayabilirsiniz. Genelde turlar ve gruplar halinde yapılan bu yürüyüşlerde mutlaka yanınızda bir grup rehberi yada bölge halkından biri olması gerekir. Çünkü çok fazla engebeli ve dağlık olan Kaçkarlar da tek başınıza bu yürüyüşleri yapmanız, hem kaybolmanız açısından, hem de düşüp yara almanız açısından risk taşır. Bundan dolayıdır ki yanınızda yöreyi ve yaylaları çok iyi bilen birileri olması gerekmektedir.
Bu noktada bizim size tavsiyemiz, bireysel olarak tatile gelmiş olsanız bile, yayla gezileri için mutlaka turları tercih edin. Grup olarak çıkılan bu yürüyüşlerde, Kaçkarların bütün yaylalarını ziyaret edebilirsiniz. Ayder Yaylası güzergahından çıkıp gidebileceğiniz yaylaları sıralayacak olursak; karvun yaylası, samistal, hazindak, palovit,trovit,çiçekli yayla, hapivanak, sal, pogut gibi pek çok yaylaya bu turlarla birlikte gidebilirsiniz.
Ayder yaylasında Tekking yapmak, eşsiz güzelliklere yürüyerek ulaşmak demektir. Bu saydığımız yaylalarda ki pek çok güzelliğe araba yoluyla ulaşma şansınız bulunmamaktadır. En kolay buralara yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bundan dolayıdır ki Ayder de tatil yapmayı tercih eden bir tatilci, mutlaka bacaklarına ve yürüyüşüne de güvenmek zorundadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest