ayder-yaylasi
Ayder Yaylası

Ayder’de Eko Turizm

Ayder yaylası, Türkiye’nin kuzey doğusunda yer alan Kaçkar sıradağları üzerinde ve Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında bulunan bir yayladır. Bu yaylamız Türkiye’nin en ünlü yaylaları arasında başı çeker. Çünkü aynı zamanda Milli Park özelliği de bulunan Ayder yaylamızın, ekolojik dengesine çok önem verilmiştir. Gerek mimari yapısı, gerekse yayla halkının yaşayış biçimi tamamen doğaya uygun şekilde dizayn edilmiştir. Doğal olarak da bu yaylaya tatil için giden turistlerde, yaylanın doğal ekolojik yapısına uygun şekilde tatillerini yapmak durumundadırlar.
Ayder‘de Eko turizm denildiği zaman aklımıza neler gelebilir? Aslında bu çok zengin bir yelpazeyi ifade ediyor. Örneğin; kaplıcası kesinlikle doğallığını yitirmemiştir ve doğal ortamında muhafaza edilmiştir. Yaylada ki diğer tesislere kaplıca suyu çekilmemiştir. Sadece çıktığı kaynağa yapılan tesisle herkes bu şifalı sudan faydalanabilmektedir. Yine Eko Turizm kapsamında yapabileceğini en güzel etkinliklerden bir tanesi de zirvelere tırmanma yürüyüşleri olabilir. Ayder Kaçkarların zirvelerine açılan bir kapı gibidir. Ayder’den yola çıkarak, Kaçkarların tepelerinde yer alan pek çok yaylaya, tırmanma yürüyüşleri yapabilirsiniz.
Bunların hiçbirini yapmadan sadece farklı sporlar yapmak istiyorsanız; o zaman da Ayder’den yola çıkıp, Çamlıhemşin ilçesine inerek, Fırtına kenarına kurulmuş olan, Rafting alanlarından bir tanesin de bir tura katılabilirsimiz. Emin olun hayatınızda yaşamadığınız adrenalini ve heyecanı Ayder Yaylası‘nda yer alan Fırtına Vadisinde ki Rafting yaşatacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest