ayder yaylasi
Genel Bakış

Ekoturizmi Nedir?

Son yıllarda, tatil sektörü ” Ekoturizm” denilen bir kavramla tanıştı. Doğal ve doğayla iç içe bir tatil hayali kuran tüm tatilcilerin en çok tercih ettikleri tatil şekli olan Ekoturizmi bu yazımızda sizlere de tanıtmak istiyoruz.
Bir diğer ismiyle Ekolojik Turizm aslında, doğaseverlerin, tamamen doğayla iç içe geçirdikleri tatillerine verilen isimdir. Bu şekilde Ekolojik dengesi korunan bir yerde tatil yapmayı planlıyorsanız, öncelikle; çevrenin korunmasını sağlamalısınız ve yerel halkın haklarına önem vermelisiniz. Doğal alanlarda yapacağınız yürüyüş ve gezilerde doğanın kesinlikle zarar görmemesini sağlamalısınız. Ülkemizde de son yıllarda çok yaygınlaşan bu tarz turizm şekli, en çok Karadeniz Bölgemizde ve Kaçkarlar da yoğun şekilde yapılmaktadır.
Ayder yaylası, bu tarz turizm için verilebilecek en güzel örnektir. Tamamen doğal yaşamın içinde, yaylacılarla birlikte tatil yapmayı planlıyorsanız, ülkemizin en güzel Ekoturizm alanı olarak Ayder’i tercih edebilirsiniz.
Ayder’i diğer tatil yerlerinden ayıran en belirgin özelliği, turizme açılmış olmasına rağmen, insanlar halen burayı yayla olarak kullanmaktadırlar. Turistler asla yaylacıları rahatsız edecek bir tatil anlayışı uygulamamakta. Mesela Ayder de gece yarısı müzik sesi duyamazsınız. Çünkü yaylacılar erkenden uyuyup, sabah erkenden kalkıp hayvanlarını otlağa çıkartmak zorundadırlar. Yaylada kuralları turistler değil, yaylacılar belirler. Hayvanların otlakları da otellerin ve dağ evlerinin tam ortasındadır. Yani sabah uyandığınız zaman otlakta otlayan ineklerin sesleriyle güne merhaba diyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest