hemsin-organik-cayi
Gezi Rehberi

Hemşin Organik Havzası

Hemşin Nerededir?
Rize’nin küçük ama çok şirin ilçelerinden bir tanesidir Hemşin. İlçe sahil kesimde yer almaz. Pazar ilçesinden 20 km araba yolu mesafede yer alır. Dağların arkasına saklanmış, deresi, alabalığı ve gerçekten şahane doğasıyla ziyaret edilmesi gereken önemli bir turizm merkezidir.
Hemşin Organik Havzası Nedir?
Yörede ki güzellikleri ve el değmemiş doğayı fark eden devlet, düğmeye bastı ve bundan 4 – 5 yıl önce bölgeyi organik havza olarak ilan etti. Organik havza ne demek? Bölge tamamen Avrupa gübre adı verilen kimyasal gübreden arındırıldı ve doğa bundan 50 yıl önce ki gibi kimyasallardan uzak, ter temiz bir yapıya getirildi. Bu geçiş yöre halkı için hiçte kolay olmadı. Çünkü bölgede zaten az olan çay alanları, Avrupa Gübrenin yasaklanmasıyla yarı yarıya çay kaybına uğradı. Devlet bu konuda halkı madur etmemek adına normal çayın iki katı bedel biçerek, bu maddi kaybı giderme yoluna gitti.
Bu bölgeye tatil için giden bir turist Trekking, Doğa Fotoğrafçılığı gibi etkinliklere ek olarak, tamamen organik tarım ürünleriyle beslenme şansını yakalayacaktır. Şuan Doğu Karadeniz Bölgesinde tek olan bu organik havzanın tek sorunu, konaklama sorununu henüz tam olarak aşamamış olmasıdır. İlçe de sadece bir tane yeni yapılan bir otel bulunmaktadır. Bu otel dağlara paralel ve ilçeye hakim bir noktadadır. İlçenin tüm güzelliklerini bu otelde kalırken görebilirsiniz ve ek olarak, sabah kahvaltısından, akşam yemeğine kadar tüm beslenme koşullarını organik olarak yapabilirsiniz.
Hemşin Organik Çayı
Yörenin organik tarıma dönmesinin en önemli nedeni, yörede yetişen çayın kalitesini arttırmak ve Çaykur’un 1. kalite adı verilen en değerli çayını üretmekti. Çaykur Organik Hemşin Çayı, şuan fabrikalarda yetişen en kaliteli çay olmasının yanında, sağlık açısından da içilmesi tavsiye edilir. Lezzet olarak da diğer çaylardan üstün olduğu yetkililer tarafından tescillenmiştir.
Organik bir havzada, sağlıklı bir tatil ve organik hayatla iç içe birkaç gün geçirmek istiyorsanız, size bu şirin ilçede tatil yapmanızı mutlaka tavsiye ederiz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest