hodeçur
D.Karadeniz Yaylaları

Hodeçur Yaylası

Hodeçur Yaylasına Nasıl Gidilir?
Bu yaylaya ister Rize üzeri gidersiniz, isterseniz de Erzurum üzeri… Aslen Hemşin’lilerin yaylası olmasına karşın, Erzurum sınırları içinde kalır. İspirliler ve Hemşinliler arasında mahkeme konusu dahi olmuştur. Erzurum’a yakınlığından dolayı bu yayla tamamen bitki örtüsünden yoksundur. Kurak bir iklime sahiptir.
Hodeçur Yaylasının Tarihçesi
Başta da belirttiğimiz gibi bu yayla Hemşinliler ve İspirliler arasında mahkemelik olmuş bir yerdir. Çamlıhemşin’in Çinçiva köyü, Hemşin’in Tecina ve Bodollu köylerinden buraya yayla kurmak için giden köylüler bulunmaktadır. Fakat daha sonra açılan mahkemeler sonucunda bölgenin adı değişmiştir ve Davalı adı verilmiştir. Fakat yöre insanı halen daha Hodeçur yaylası olarak kabul eder ve Çinçivalılar yaz aylarında halen gidip ziyaret ederler.
Kaleden yürüyerek yola çıkan bir kişi 5 saat sonra, yürüyerek Hodeçura ulaşabilir. Hodeçur yaylası 7 tane büyük vanaktan oluşur. Bu vanakların en büyüğü Sırakonaklardır. Birde bu yaylada bulunan tarihi Kilisi çok önem arz eder. Yöreye gelen turistlerin tamamı bu kiliseyi gezer. Kilise biraz daha aşağı da merze alanında yer alır. Davalı dediğimiz asıl yayla çok daha yüksektedir.

Gelen Aramalarhttps://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1834 uv7Y2y6Io7hJfQkzXLyfi2KrAmQWzltiz5u0lpzx1mem8Dz_qzw8Pwtb7AaU8btF 0fa5626d60c1d3c66a86f2c8b6af0f645de553d0&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest