hodeçur
D.Karadeniz Yaylaları

Hodeçur Yaylası

Hodeçur Yaylasına Nasıl Gidilir?
Bu yaylaya ister Rize üzeri gidersiniz, isterseniz de Erzurum üzeri… Aslen Hemşin’lilerin yaylası olmasına karşın, Erzurum sınırları içinde kalır. İspirliler ve Hemşinliler arasında mahkeme konusu dahi olmuştur. Erzurum’a yakınlığından dolayı bu yayla tamamen bitki örtüsünden yoksundur. Kurak bir iklime sahiptir.
Hodeçur Yaylasının Tarihçesi
Başta da belirttiğimiz gibi bu yayla Hemşinliler ve İspirliler arasında mahkemelik olmuş bir yerdir. Çamlıhemşin’in Çinçiva köyü, Hemşin’in Tecina ve Bodollu köylerinden buraya yayla kurmak için giden köylüler bulunmaktadır. Fakat daha sonra açılan mahkemeler sonucunda bölgenin adı değişmiştir ve Davalı adı verilmiştir. Fakat yöre insanı halen daha Hodeçur yaylası olarak kabul eder ve Çinçivalılar yaz aylarında halen gidip ziyaret ederler.
Kaleden yürüyerek yola çıkan bir kişi 5 saat sonra, yürüyerek Hodeçura ulaşabilir. Hodeçur yaylası 7 tane büyük vanaktan oluşur. Bu vanakların en büyüğü Sırakonaklardır. Birde bu yaylada bulunan tarihi Kilisi çok önem arz eder. Yöreye gelen turistlerin tamamı bu kiliseyi gezer. Kilise biraz daha aşağı da merze alanında yer alır. Davalı dediğimiz asıl yayla çok daha yüksektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest