kaçkarlar
Gezi Rehberi

Kaçkarlar’da Görülmesi Gereken 10 Doğa Harikası

Türkiye’nin Kuzey Anadolu yay hattında bulunan Kaçkar Dağları, üzerinde barındırdığı yaylalarıyla, doğa turizmi için bulunmaz bir velinimettir. Bu nimetten faydalanmak ve bu doğal güzellikleri dış dünyaya tanıtmak isteyen turizmciler, bu yaylaların turist sayısını arttırmak için faaliyete geçmişlerdir. Özellikle son yıllarda düzenlenen kısa süreli yayla turları sayesinde, 2 – 3 günlük kaçamaklarda dahi kısa süreli bir yayla tatili yapma imkanı yakalayabilirsiniz. Bu yazımızda bizde sizlere Kaçkar Dağları üzerinde yer alan 10 değerli doğa harikası yeri tanıtmak istiyoruz.
1) Ayder Yaylası
Milli Park olan Ayder, Kaçkar sıra dağlarının en ünlü yaylasıdır. Çamlıhemşin ilçesine yakınlığından dolayı, turist akınına uğraması diğer yaylalara nispeten çok daha hızlı olmuştur. Ayder’in bir diğer özelliği, doğal kaplıcalarıdır. Tedavi amaçlıda kullanılan bu kaplıcalar, günlük ziyarete gelen günübirlikçi tatilcilerin de, yaylada konaklamaya gelen turistlerinde yoğun ilgisini görmekte ve beğenilerini kazanmaktadır. Birde bu yaylanın doğal güzellikleri eklenince, doğal olarak en çok ziyaretçi akınına uğrayan yayla olma özelliğini elinde bulundurmaktadır.
2) Pokut Yaylası
Denize uzaklığı 1800 metre olmasına rağmen, diğer yaylalardan farklı olarak ağaç yetişen bir yayladır. Normalde bu rakımda bitki örtüsü tamamen yok olurken, bu yayla Karadeniz’in o güzel doğasını bünyesinde barındırmaktadır. Çamlıhemşin ilçe sınırları içerisinde yer alan yaylamıza, arabanızla gidebileceğiniz gibi yürüyerek de gitme imkanınız bulunmaktadır. Bu yaylanın bir diğer özelliği de yüksekliği ve önünün açıklığıyla Kaçkarların en güzel seyir alanıdır. Buradan bakıldığı zaman, Kaçkarların pek çok yaylası gözler önüne serilecektir.
3) Samistal Yaylası
Bulutların üzerinde olmak değimi sanırım bu yayla için söylenmiş olmalı. Çünkü bu yaylada öyle bir doğa sizi bekliyor ki bir anda kendinizi bulutların üzerinde buluyorsunuz. Dünyanın çok az noktasında yaşayabileceğiniz, yer dumanıyla alt yaylalarla irtibatı tamamen kopan Samistal, Kaçkarların en tepesinde mağrur duruşuyla gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken ender güzelliklerden bir tanesidir.
4) Kito Yaylası
Daha çok Hemşin halkının ziyaret ettiği bu yayla, henüz tam olarak turizmden payına düşen pastayı almamaktadır. Bunda yaylanın su sorunu da etkili olmaktadır. Fakat el değmemiş, vahşi bir güzelliğe sahip olan Kito Yaylası, işletmecilerin onu keşif etmesini bekler gibi…Köylülerin Gito olarak da adlandırdığı bu yayla şuan için sadece yazın yaylaya çıkan Hemşin’lilerin yaylak yeri olarak hizmet görmektedir.
5) Tatos Gölleri
Verçenik yaylası, Çamlıhemşin’e bağlı çok özel ve güzel bir yayladır. Tatos dağı olarak bilinen dağın üzerinde ki kar sularının erimesi sonucunda oluşan buzul göllerine Tatos Gölleri adı verilmiştir. Bu buzul gölleri tam 3 tanedir ve dağların tepesinde, mutlaka görülmesi gereken, nadir güzelliklerden sadece bir tanesidir.
6) Kavrun Yaylaları
Aşağ Kavrun, Yukarı Kavarun olarak nitelendirilen iki ayrı yayla ama özünde tek bir yayladır. Şöyle ki tüm doğa güzellikleri aynıdır. Sadece konum itibariyle aşağı – yukarı isim takılarını almışlardır. 2260 metre rakımda bulunan bu iki yayla, Ayder’in hemen üst tarafında yer alırlar. Ayder’den farklı olarak henüz doğaları çok fazla insanlar tarafından tahrip edilmemiştir. Baharda eşsiz güzellikte çiçekleri bu iki yaylada bulabilirsiniz.
7) Büyük Deniz Gölü
Kaçkarların en zirvesinde yer alan bir Buzul gölüdür. Hatta bu gölden, Kuzey Batıya doğru azcık tırmandığınız zaman, tüm Kaçkar dağları ayaklarınızın altına serilir. Zirve de olan büyük deniz gölü, doğal güzelliğiyle de turistlerin beğenisini kazanan bir buzul gölüdür.
8) Şenyuva Köyü
Namı diyar, yöre insanının tabiriyle Çinçiva köyü. Bu köy doğal yeşili ve ışıl ışıl akan fırtına deresiyle çok beğenilen bir yerdir. Hatta son dönemde çekilen pek çok Karadeniz dizisinde ilham kaynağı olmuştur ve diziler bu köyde çekilmiştir.
9) Zilkale
Çamlıhemşin’den yola çıkan bir turist, yolunu sola çevirirse Ayder’e, sağa çevirirse de Zilkale’ye gider. Bu kale öyle güzel bir noktaya kurulmuştur ki görüp de hayran kalmamak imkansızdır. Yayla yolu üzerinde, dağlara hakim bir tepe de hiç ummadığınız bir anda karşınıza çıkacak heybetli bir yapıdır.
10) Palovit Şelalesi
Bu şelalemiz, Kaçkar Dağları Milli Parkları arazi içinde yerini alır. Devlet koruması altında bulunan şelalenin, 15 metre yukarıdan var gücüyle dere yatağına akması, muhteşem bir görüntüdür. Kaçkarların ender güzelliklerinden biridir ve mutlaka ziyaret edilmelidir.
Kaçkarlar öyle bir güzel doğaya sahiptir ki, yukarıda sıraladığımız 10 güzel yer, sadece ilk etapta aklımıza gelenlerden ibarettir. Kaçkarların içinde daha ne güzellikler ve doğa harikaları var tahmin dahi edemezsiniz. Güzel ve doğa ile iç içe bir tatil hayali kuruyorsanız, kolları sıvayın ve kısa zaman içinde bir Kaçkar turuna katılın…

Gelen Aramalarhttps://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1830 0_4FlQZqXeeHMdA5_AAcQvmwsYkfzEIjp7H-6BcCilyoMH9eiQdHqKqnllXcIBvz b517e84ec2cbd05cccf41c9fa0ed1f15bb8edb59&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest