karadeniz-insanı
Genel Bakış

Karadeniz İnsanının Özellikleri

Türkiye’nin 7 farklı bölgesi ve bu bölgelerde yaşayan sayısız millet vardır. Her bölgenin kendine has bir yaşam tarzı, kültürü ve damak zevki bulunur. Fakat bu bölgelerin içinde öyle bir yer vardır ki, insanlarının kendilerine münhasır kişilikleriyle; fıkralara, filmlere ve hatta üniversite tezlerine dahi konu olmuşlukları vardır. Bu bölgemiz tabi ki Karadeniz bölgesidir.

Karadeniz’in hırçınlığından tutunda, coşkun coşkun akmasına kadar tüm özelliklerini yöre insanı almıştır. Doğa şartlarına uygun şekilde yaşayan Karadenizli resmen, yaşadığı coğrafya ile bütünleşmiştir. Şimdi bu yörenin insanı hakkında biraz olsun bilgi vermek istiyoruz.

  1. Karadeniz İnsanı Çok Zekidir

Zeka tabi ki belli bir bölgenin tekelinde olamaz ama Karadeniz insanının, hayatı kolaylaştırmak adına keşif ettiği icatlarıyla insan zekasının neler başarabileceğine en güzel örneği teşkil ederler. Bir Karadenizli için buda olmaz diye bir şey yoktur. Pratik zekasıyla her zorluğun altından çıkar ve hayatı kolaylaştıracak bir icatı kısa sürede keşif edebilir.

  1. Karadeniz İnsanı Çok Çalışkandır

Coğrafyanın zor koşullarına ayak uydurmak zorunda olan Karadenizliler, coğrafyanın zorluğuna aldırış dahi etmeden, diğer yörelere göre 2 katı efor sarf ederek işlerini yapar. Ama ne ilginçtir ki hayatta da bu koşullardan şikayetçi olmazlar. Onlar için Çalışmak en büyük ibadettir…

  1. Karadeniz İnsanı Çok Muzip ve Eğlencelidir

Fadime ve Temel fıkralarının bu coğrafyadan çıkmasının en önemli nedeni, bu yörenin insanları espiri yapmayı çok sevdiği gibi espriyi kaldıracak zekaya da sahiptir. Yaşadıkları hayatın tüm zorluklarını kara mizah bir eğlence ile yaşamaları, yörede çok komik diyalog ve anektotların oluşmasına vesile olmuştur. Bu tatlı diyaloglardan da bugün milyonların birbirine eğlenerek anlattığı Temel ve Fadime fıkraları doğmuştur.

  1. Karadeniz İnsanı Toprağını Çok Sever

Yaşam koşulları çoğu zaman Karadenizlinin gurbete çıkmasına vesile olmuş olsa da, hiçbir Karadenizliyi tam olarak toprağından koparamazsınız. Çünkü bu bölgede yaşayan insanlar için toprakları hiç mahsul vermese de, geçinmeleri için yetersizde olsa çok kıymetlidir. Asla da topraklarından kopmazlar, gurbette kiler dahi sürekli ziyaret için ve çalışmak için topraklarına geri dönerler.

  1. Karadeniz İnsanı Müziğe Çok Düşkündür

Yöresel sanatçıları da kendileri de; tulum ve kemençeden asla vazgeçemezler. Karadenizliyi temsil eden bu iki nadide çalgı, yaşamın içinde her yerde karşınıza çıkabilir. Ve çalınmaya başladıkları anda da halkaların oluşmasına, insanların tek yürek şekilde horon oymalarına vesile olur…

  1. Karadeniz İnsanı Çok Cesurdur

Bir Karadenizli kolay kolay hiçbir şeyden korkmaz. Bu yörenin insanı gerçek anlamda bir Cesur yürektir. Hayat şartlarının zorlukları, onları çok daha cesur ve güçlü yapmıştır. Kolay kolay hiçbir şeyden yılmazlar ve pes etmeyi asla bilmezler.

  1. Karadenizli Hızlı Yaşar ve Hızlı Konuşur

Çok ilginç bir yanları vardır; hızlı konuşur, hızlı yaşar ve hızlı yemek yerler. Hayatı o kadar hızlı yaşamaya alışlardır ki, yavaş yaptıkları bir şeye rastlayamazsınız. Bir işi bitirmeden diğerine koştukları için hayat Karadeniz de çok hızlı akar…

  1. Karadenizli Fındık ve Çay olmadan Yaşayamaz

Karadeniz bölgesinde yetişen Fındık ve çay, bölge insanının hem geçim kaynağıdır, hem de vazgeçilmezleridir. Her sohbet ortamında, masalarda bu iki güzel lezzeti görebilirsiniz.

  1. Karadeniz İnsanının Burnu Normalden daha Büyüktür

Bu nasıl bir özelliktir diye düşünebilirsiniz. Fakat bu çok önemli bir testtir. Fıkralara dahi konu olan Karadeniz burnu, gerçek anlamda büyüktür. Bu tamamen Irkla alakalı olan ve doktorların tespitiyle de onaylanmış bir gerçektir. Gerçi bizim zeki Karadeniz insanımız, onunda bir kolayını keşif etti. Yeni nesil gençler, küçük bir burun operasyonu ile okka gibi burunlara sahip olmakta. Karadenizli bu konuda da sınır tanımadığını kanıtlarcasına akın akın estetik uzmanlarına gitmekte ve her geçen gün Karadeniz de büyük burunlu insan sayısı azalmaktadır.

10.  Karadeniz Kızları Çok Güzeldir

Karadeniz kızları kırmızı yanakları, renkli gözleri ve tamamen doğallıklarıyla çok güzel bayanlardır. OrtaAsya ırkına benzeyen doğal güzellikleriyle, her zaman dikkat çekmeye aday hanımefendilerdir.

Bölge Karadeniz olunca, insanın elinde öyle çok malzeme birikiyor ki anlatmakla tükenmiyor. İnsanların yaşayışından tutunda, fiziki yapılarına kadar her şeyleri ile olaydırlar. Bu sevecen insanları yakından tanımak, eğlenceli dünyalarında zaman geçirmek istiyorsanız, mutlaka bir Karadeniz turu yapmalısınız.

Gelen Aramalarkaradeniz insanı özellikleri, karadeniz insanının özellikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest