karadeniz
Genel Bakış

Karadeniz ve Ekoturizm

Turizm nedir? Ülkemizi baz alarak cevaplayacak olursak, bir bölgeye turist çekmek amacı ile yapılan teknik, ekonomik, konaklamak vs gibi çalışmaların tümüne verilen isimdir. Ülkemizde turizm pastası oldukça büyüktür. Çünkü 7 farklı bölge ve bu bölgelerde 7 farklı iklim, doğa ve kültür bulunmaktadır. Buda yerli ve yabancı turistlerin, ülkemizde gezmeleri için en önemli etkenlerin başında yer almaktadır.
Tatile çıkma planı yapan insanlar, günümüzde; iş stresinden uzaklaşmak, psikolojik olarak rahatlamak ya da yeni sezona dinamik bir şekilde hazırlanmak için yola çıkarlar. Bir Karadeniz gezi sitesi olan www.ayderyaylasi.org sitemiz de, sizlere Karadeniz’in incisi olan tatil yerlerini tanıtmaya çalışıyoruz. Karadeniz de uygulanan Ekoturizm hakkında bu yazımızda bilgi vermek istiyoruz.
Ekoturizm Nedir?
Çevreye en çok önem veren turizm şeklidir. Bu şekilde tatil yapacak olan tatilciler, gittikleri bölgede çevreyi koruyarak, yerel halkın önceliklerine önem vererek tatil yapmak zorundadırlar. Karadeniz gibi bir bölgede tatil yapmayı planlıyorsanız, geneli Milli Park olan yaylalarda ve sit alanlarında, mutlaka öncelikle doğayı korumak zorundasınız. Bu tatilcilerin önceliği olmak zorundadır.
Karadeniz Bölgesinde Ekoturizm Faaliyetleri Nelerdir?
Bugün Turizm Bakanlığının resmi evraklarında bile Karadeniz bölgesinin güzellikleri cennet köşesi olarak ifade edilirken, ne yazık ki bölge halkı ve işletmeciler, turizm pastasından paylarına düşen pastayı alamamaktadırlar. Bununda en önemli nedeni, turizm amaçlı çok fazla yatırımın bölgeye henüz yapılamamış olmasıdır. Çünkü bölge doğa harikasıdır ve bina yığınlarıyla dolmaması için çoğu yer Devlet koruması altındadır. Bundan dolayı da serbest girişimciler kafalarına göre, bölgeye yatırım yapamamaktadırlar. Bölgenin doğal yapısının bozulmaması, çok önemlidir. Devlet tamamen yörenin dokusuna uygun yapılanmaya izin vermektedir. Son yıllarda, otel sahipleri, tur firmaları ve girişimcilerin desteğiyle, turizm adına Karadeniz bölgesinde de önemli işlere imza atılmaya başlamıştır. Gelecek yıllarda turist patlaması yaşayacak olan bölge, son birkaç yıldır, önce ki yıllara nispeten daha çok turist akışı yaşamaktadır. Devlet desteğiyle birlikte gelecek yıllarda çok parlak turizm sezonları Karadeniz insanını beklemektedir.

Gelen Aramalarkaradeniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest