mısır-ekmeği
Yöresel Yemekler

Mısır Ekmeği Nasıl Yapılır

Her yörenin kendine has yöresel yemekleri vardır. Bu yöresel lezzetlerin oluşmasında, o bölgede çıkan tarım ürünlerinin rolü çok büyüktür. Örnek verecek olursak; İç Anadolu bölgesi tam bir tahıl ambarıdır. Buğdayın çokça yetiştirildiği İç Anadolu da en çok buğday ekmeği ve buğdayla unuyla yapılan hamur işleri yenir. Oysa Karadeniz bölgesi, daha çok mısır yetiştiren bir Coğrafyadır. Mısır ekmeği de en çok Karadeniz bölgemizde yapılır.
Sitemize ismini veren Ayder yaylası bölgesinde de tüm restoran ve lokantalar da bu ekmeği bulabilirsiniz. Hatta köylüler ve fırınlarda da bu ekmek bulunur. Şimdi size Mısır Ekmeği Nasıl yapılır, bu konuda bilgi vermek istiyoruz.
Malzemeler; 2 kase dolusuna mısır unu, 1 kaşık tere yağı, tuz ve sıcak su…
Yapılışı; Önce 2 kase mısır ununu derin bir kaba boşaltın. Tam ortasını açın ve ortasına 1 kaşık tereyağını, tuzunu ilave edin. Sonra sıcak suyu yavaş yavaş dökerek yoğurmaya başlayınız. Pastalarda da çokça kullanılan kulak memesi kıvamını yakalayana kadar yoğurunuz. Kulak memesi kıvamına gelince, derin bir tepsiye dökünüz. İsteğe bağlı olarak; kare veya üçgen şekilde fırına vermeden kesebilirsiniz. Pişmeden keserseniz, fırından çıkarttığınız zaman kolaylık olur. En az 220 derece yükseklikle sıcak fırında pişirmelisiniz. Düşük ateşte olursa, ekmek kurur ve güzel pişmez. Altı ve üstü eşit şekilde piştikten sonra fırından alıp, afiyetle yiyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest