ayder-palovit-şelalesi
Gezi Rehberi

Palovit Şelalesi

Ayder yaylası bölgesinde tatile gelen bir turist, tatilini sadece bu yayla ile sınırlı tutmaz. Çünkü asıl  gezilecek ve görülecek güzellikler, bu yayladan sonra karşınıza çıkacaktır. Ayderi bir merkez olarak düşünün, bu merkezden Kaçkarların zirve noktalarına ve oralarda ki yaylalara ulaşabilirsiniz. Dünyanın belki de sayılı güzellikleri arasında yer alan Kaçkar Yayları henüz tam olarak keşif edilemediği için bir Alpler kadar isim yapamamıştır. Ama gelip gördüğünüz zaman şunu fark edeceksiniz ki en az Alpler kadar güzel bir doğanın Kaçkarlar da gizlendiğini…

Ayder‘de kalırken mutlaka gitmeniz gereken bir doğa harikası var ki, oda ” Palovit Şelalesi”… Bu şelale, son birkaç yıla kadar sadece yöre halkının bildiği bir doğa harikasıydı. Yöreye gelen turistlerin kısa sürede keşif ettiği ve hayran kaldığı bu güzel şelale, şimdi hemen her tur programının en başında yer almakta.

Palovit Şelalesi, Çat vadisi adı verilen, Çat – Elevit yaylaları üzerinde yer alır. Çamlıhemşin ilçe merkezinden araba ile hareket ettikten 19 km sonra bu güzel şelaleye ulaşabilirsiniz. Bu şelaleyi Karadeniz’in diğer şelalelerinden ayıran en önemli özelliği, Karadeniz bölgesinin en yüksek debili şelalesi olmasıdır. Ormanın içinde çağlayan gibi akan bu şelale, 15 metre yükseklikten yüksek bir hızla yatağına iner. Bu muhteşem görüntüyü, Karadeniz bölgesinde hiçbir şelalede göremezsiniz. Bu şelalenin akışını, yüksek kayalık bir alandan rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest