samistal-yaylasi
Gezi Rehberi

Samistal Yaylası

Ayder yaylası, Hemşin, Çamlıhemşin ve Kaçkarların diğer yaylalarının bulunduğu bölgeye, yöre insanı Bulutların ülkesi yakıştırmasını yapar. Neden Bulutların ülkesi denir? Çünkü gerçek anlamda yer yüzünde gökyüzünü yaşadığınız tek yerdir. Özellikle Samistal yaylası, insanın kendini gökyüzünde hissettiği, Kaçkarların en yüksek yaylasıdır.
Yaylada, deniz gibi bir anda gelen duman, kendinizi farklı bir dünyada hissettirir. Çünkü yaylanın alt tarafını bembeyaz deniz gibi saran dumanın üst tarafında, güneş ışıklarıyla ışıl ışıl olmuş bir yayla görürsünüz. Ama alt tarafı göremezsiniz, çünkü duman altta kalan yaylaları tamamen kapatmıştır. İşte bu yükseklikte ve doğa harikası görüntüde insan kendini bulutların üzerinde hisseder.
Bu güzelliği görmek için önce Ayder yaylası; sonra Karvun yaylasına çıkmalısınız, Karvunu aştıktan sonra Samistal yaylasına ulaşabilirsiniz. Ya da Çat vadisi adı verilen vadi üzerinden giderek, Palovitten bu yaylaya çıkabilirsiniz.
Bir diğer yol ise yine Ayder‘den 4- 5 saatlik patika yola tırmanarak, önce Hazindak yaylasına çıkıp, sonrada Samistal’a ulaşarak gidilebilir. Fakat bu yol gerçekten çok yorucu bir yoldur. Çünkü çok dik bir yolu takip etmeniz gerekir. Bu yollar içinde sadece Palovit üzerinden gideceğiniz yol, araba yoludur ve en rahat o yolla ulaşabilirsiniz.
Hemşin ve Çamlıhemşin’in ortak yaylası olan Samistal her iki ilçeden de gelen köylüler tarafından yayla olarak kullanılmaktadır. Kaçkarların en yüksek zirvesi olduğu için bu yaylada bitki örtüsü göremezsiniz. 100 – 150 Arası ev, 2630 m rakıma sahip olan yaylanın, sadece 1 köy kahvesi, birde bakkalı bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest