sumela-manastırı
Gezi Rehberi

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı Nerdedir?
Trabzon’un Maçka ilçesinden tırmanarak çıkılan ve bölgenin en çok turist çeken yapısıdır. Bu yapı Zigana dağı eteklerine kurulmuştur. Manastırın hemen altından Meryem Ana deresi akmaktadır. Türkiye’de bulunan tarihi kalıntıların arasında en eski tarihe sahip olan bir yapıdır. Dağın içi oyularak yapılmış muhteşem bir eserdir.
Sümela Manastırı Efsanesi Nedir?
Yukarda da değindiğimiz gibi bu Manastır, tamamen o zaman ki teknolojiyle, çok yüksek bir dağın zirve noktası oyularak yapılmıştır. Öyle muhteşem bir görüntüye sahiptir ki, gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır. İşte bu yapının yapılışıyla alakalı, efsaneler halk arasında dolanmaktadır. Bu manastırı, Atinalı; Sopronios ve Barnabas adında iki rahip yaptırmıştır. Aynı anda 2 rahipte, rüyalarında Hz. İsa’yı ve Hz. Meryem’i görmüşlerdir. Rüyayı gördükleri noktada manastırın inşa edildiği yerdir. Manastırın gerçek ismi olan Meryem Ana Manastırı da bu rüyalardan feiz alınarak yapılmasının sebepleri arasındadır. Bu rüyayı öğrenen Trabzon Rum İmparatoru, lll. Alexios manastırın yapılmasında, bu iki rahibe maddi, manevi destek olmuştur.
Manastırı Hristiyanlar için önemli kılan en önemli yapısı, duvarına çizili olan Meryem ana figurudur. Bu potreyi Hz. İsa’nın havarilerinden olan aziz Lukas’ın o dönemde rahiplerle birlikte, manastıra geldiği ve çizdiğine inanılır. Burayı ziyaret etmek Hristiyanlar için önemli bir ibadet olarak kabul edilir ve ziyaretlerini hac yapma olarak nitelendirdikleri bilinir.
Fatih Sultan Mehmet, Trabzon Rum İmparatorluğunu yıkarak, Trabzonu fetih ettikten sonra ilk icraat olarak, Ferman yayınlamış ve Manastırı koruma altına almıştır. Padişah emri ile manastıra dokunulamayacağı garanti altına alınmıştır. Daha sonra göreve gelen Yavuz Sultan Selim buraya 2 adet büyük şamdan hediye etmiştir. Asla hiçbir padişah bu manastıra dokunmamıştır. Fatih Sultan Mehmet Han’ın Fermanı ile günümüze kadar korunmuş bir manastırdır.
Sümela Manastırına Ulaşım
Manastıra çıkmak istiyorsanız, yolun belli bir noktasına kadar arabayla çıkmalısınız. Sonrasında ise manastıra tırmanmanız gerekmektedir. Tırmanmadan direk manastıra çıkmak istiyorsanız, arka tarafından dolanarak, manastırın üst tepe noktasına arabayla çıkabilirsiniz. Fakat manastırı yakından incelemek ve güzelliklerini görmek istiyorsanız, mutlaka tırmanma yolunu kullanmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest